Ángyán József interjú részlet (2026 05 14)
https://24.hu/belfold/2026/05/14/angyan-jozsef-nagyinterju-orban-elszamoltatas/
Ángyán József: Ha tényleg cél a megtisztulás, Orbán elszámoltatása elkerülhetetlen
r/hungary - Ángyán József: Ha tényleg cél a megtisztulás, Orbán elszámoltatása elkerülhetetlen
24.hu
A 2010-es, kétharmados Fidesz-kormány utóbb meghurcolt agrárállamtitkára szerint a bukott kormányfő „úgy tesz, mintha nem értené, vagy tán tényleg nem is érti, mit művelt az országgal; aggasztó, hogy bűnbánatnak nyoma sincs rajta, pedig hát anélkül nincs bűnbocsánat”. Ángyán József úgy véli: „Nincs mese, Orbánt kell legelőször tetemre hívni, ő az első számú felelős, a többiek gazembersége mind az ő gazemberségének következménye. Remélem, hogy Magyar Péter vele kezdi.”
Egy 2014-es interjúnkban mesélte, hogy a felesége szerint „negyven évnyi Kádár-korszak jön”. Aztán ennek kapcsán 2020-ban, indokoltan pesszimista hangulatban azzal húzta alá az állítást, hogy „a végén általában a feleségemnek lesz igaza”. Hát, nem negyven év NER lett, csupán tizenhat.
A feleségem mentségére legyen mondva, hogy korábban nem látszott az az ellenzéki erő, ami jó eséllyel szembefordulhatott volna Orbán rendszerével. Viszont ma már a feleségem is optimista, fellelkesült a változástól. Persze én is nagyon örülök, de azért várjuk ki, az új kormány mihez kezd a hatalommal. A kezdet mindenesetre biztató.
"[..]Sokszor beszélgetett Orbánnal, látta őt szűk körben, kormányülésen és a nép között is. Mesélne róla?
Csupán azért teszem, mert viselkedése és tettei a jövő vezetőire nézve is sok tanulsággal szolgálhatnak. Rossz természetének alapjellemzője, hogy neki soha, senki, semmiben nem mondhat ellent. Elképesztő jeleneteknek voltam tanúja. Annak idején, a magyar EU soros elnökség alatt a miniszterem, Fazekas állandóan külföldre járkált. Én korábban már eleget utazgattam, így abban maradtunk, hogy míg ő kint vitézkedik, én itthon tartom a frontot. Ez idő alatt gyakran jártam kormányülésekre is, ahol volt módom tanulmányozni a „felsőházi politikai etológiát”. A kedvencem Matolcsy volt, aki akkoriban még nem a Magyar Nemzeti Bankot rámolta ki, csupán nemzetgazdasági miniszter volt, na, ő nagyon értette az „etikettet”.
(Ez a bekezdés korábban nem látszott, javítva, OP) Íme egy kis színes. Hatalmas asztal, körbe a kormánytagok, hozzám képest a túloldalon középen Orbán, mellette a legfőbb miniszterei. Matolcsy nem közvetlenül a «főnök» mellett ült, hanem kicsit odébb, befért közéjük még egy-két nagyfiú. Amikor szót kapott, minden mondat végén előre hajolt, kinézett jobbra, Orbán felé, aztán aszerint folytatta, hogy mit olvasott le a miniszterelnök arcáról. Ha elégedettnek látta, vitte tovább a gondolatmenetet, ha nem, azonnal elindult az ellenkező irányba.
A miniszterek egyébként alapvetően csak akkor szólalhattak meg, ha Orbán érdeklődött, hogy hogy is van ez vagy az. Ennek ellenére eldöntöttem, bepróbálkozom a földügyekkel. Fazekasnak jeleztem, mire készülök, ám ő óva intett, meg ne próbáljam. De hát inthetett, nem azért vállaltam az államtitkárságot, hogy asszisztáljak a gazemberségekhez. Eljött a kormányülés napja, jelentkeztem, és elővezettem, hogy pont az ellenkezőjét csináljuk annak, amit ígértünk, a nagybirtokot támogatjuk a családi gazdaságok helyett. Síri csend. Megfagyott a levegő. Az volt a tekintetekben, hogy hogy merészeli ez a senkiházi Ángyán kérdezni, mi több egyenesen felelősségre vonni a tévedhetetlen „főnököt”. A miniszterelnök ridegen a földbe döngölt és lesöpörte a témát, majd a kormányülés után, a folyosón foghegyről odavetette: „máskor, ha valami gondod van, hívj föl.” De a felvetésemre azóta sem reagált érdemben. Ott vált számomra először, majd a vele való végleges, nyilvános szakítást elhozó kihelyezett frakcióülésen végérvényesen világossá, hogy a döntéseit csöppet se befolyásolják sem a korábbi ígéretei, sem a magyar föld, a parasztság, a vidék, a helyi közösségek vagy éppen az ország sorsa. Ezzel együtt, ha megnyerő akart lenni, bárkit levett a lábáról.[..]"
[..]"Mosolyogtam, amikor az aszály veszélyeit felismerve a minap Magyar Péter kiadta az utasítást, hogy a szakemberek sürgősen készítsenek vízgazdálkodási stratégiát. Jelzem, az is benne van a Vásárhelyi Terv Továbbfejlesztése program mellett a vidékfejlesztési stratégiában. Ezek a dokumentumok tán megtalálhatók még a minisztériumban, valamelyik fiók alján.[..]
